Osvědčilo se nám

Půjčíte-li někomu něco, napište si to. Není to otázka nedůvěry. Paměť je prevít.

Více...

Náhodná hra

Mlsný hmyz

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Uzly
         

Medvěd - Pečuji o zvířátka

Čas přípravy
30 - 45 minut
Čas realizace
50 minut
Místo
místnost, klubovna, venku
Roční období
zima
Počet účastníků
od 2
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
27. 8. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
7 let - 8 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Mláďátka a Zvířátka
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence ke komunikaci
Kompetence sociální a personální
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, ke komunikaci, sociální a personální, občanská, pracovní.
Konkrétní cíl: Vzbudit zájem o přírodu a její ochranu; rozvíjet citový vztah k přírodě; praktická pomoc ptákům a zvířatům v zimě.

Motivace

Každé dítě si někdy přálo mít doma oblíbené zvířátko na hraní, ovšem není to tak jednoduché, protože se musí naučit o zvířátko také správně pečovat. Někdy nejsou schopni např. venčit pejska samy, musejí se pak postarat rodiče. Ale taková péče o zvířátka v přírodě přece také není špatná! Děti si získají kladný vztah k přírodě a zároveň se naučí pomáhat zvířátkům v lese a chránit je např. v zimním období.

Potřeby

Obrázky zvířat, obrázky zvířecích jídel, kartičky se slovy, prázdné kartičky, tužky.
Materiál pro přípravu ozdob na ptačí strom (nůžky, jehly, nitě, igelitové sáčky, makovice, jablka, sušené jeřabiny a šípky, atd.) a materiál, ze kterého připravíme vánoční nadílku pro zvířata.
K tomuto metodickému listu není žádný pracovní list.

Provedení

Popleta
Hospodář přišel ráno na statek, ale necítil se dobře, proto zavolal pomocníka, aby připravil jídlo pro všechna zvířata. Pomocník byl sice dobrák, který měl zvířata moc rád, ale byl velký popleta. Všem zvířatům sice hned připravil jídlo, ale ani jedno se nenajedlo! Hlasitě naříkala hlady a hospodář zjistil, že:
Kočka dostala mrkev, slepice banán, králík mléko v lahvi, husa seno, kůň kosti, kráva maso, kachna kedlubnu, ovce zrní, pes brambory, koza konzervu s hráškem, holub zbytky knedlíků, prase ptačí zob.
Tato zvířátka potřebují nakrmit! Děti rozdělíme do 3—4 skupinek, každá si vylosuje stejný počet obrázků zvířat. Ve skupince se poradí a ze společných obrázků jídel vyberou a na prázdné kartičky dokreslí, co zvířátka dostanou.
Hostina pro zvířátka
Zvířátka na statku už svoje jídlo dostala, ale jak je to s těmi ptáčky, ale i dalšími zvířátky v lese? Máte-li v blízkosti klubovny krmítko, jděte se k němu v závěru schůzky podívat a dejte do něho to, co jste dnes pro ptáčky připravili.
Otázky: Máte na zahrádce nebo na okně také krmítko pro ptáky? Co do něj dáváte? Čím se ptáčci a zvířata v lese živí? Jak jim můžeme pomoci? Jací ptáci odlétají do teplých krajin a kteří zůstávají? …
Můžete se rozdělit do několika skupinek (s každou bude dospělý), každá může připravovat něco jiného – jedna může připravit krmení pro ptáčky, další pro zvířátka v lese. Až půjdete na vycházku do lesa, můžete zvířátkům donést to, co dnes připravíte.
Můžete připravit:
a) Vánoční nadílka pro zvířátka
V předvánočním období můžete připravit drobná jablíčka, palice kukuřice, mrkev, ořechy, řepu, ale i kaštany, žaludy. U těch plodů, kde je to možné, navažte provázek na zavěšení na stromek, ostatní budou umístěny jako dárky pod něj.
Dále připravte „salám pro ptáčky“: do rozpuštěného sádla vmíchejte různá semínka: slunečnicová, maková, ptačí zob, drobky rohlíků, ovesné vločky, vařenou zeleninu. Touto směsí naplňte kelímky od jogurtů, doprostřed zapíchněte klacík (na něj později přivážete provázek na zavěšení) a nechte zatuhnout. Z kelímků vyjměte až před zavěšením na stromek v lese.
b) Ptačí strom


Ti, kteří nestihli připravit vánoční nadílku pro zvířátka, mohou i po Vánocích ozdobit „Ptačí strom“. Další možnosti k jeho výzdobě:
„lojové korále“: kousky syrového vnitřního sádla navlékněte na provázek;
„čerstvé korále“: jablka a mrkev nakrájejte na plátky a navlékněte na provázek;
„sušené korále“: na režnou nit navlékněte sušené plody šípku, jeřabin, trnky,
bezinky – obtížněji se navlékají, lépe za syrova na podzim;
„zrnkové koule“: igelitové sáčky naplňte sypkou krmnou směsí (ovesné vločky, slunečnice, mák, strouhanka,
krupky), omotejte provázkem, až vznikne koule, ze které ptáci směs vyzobávají;
„pro sýkorky“ : směs ze semen a loje nalijte do menších květináčů nebo velkých suchých borových šišek a pak je zavěšte na větve (květináčky dnem vzhůru).

Na stromek můžete rovněž připevnit několik slunečnic a makovic. K pestrosti přispějí malá jablíčka a svazečky jeřabin. K ozdobení se hodí menší stromek na okraji paseky nebo v parku.
Metodické poznámky: Krmivo pro ptáky: semena slunečnice, lnu, máku, pokrájená okurková jádra, jádra jablek a hrušek, semena jehličnanů, bodláku, jitrocele, lopuchu, šťovíku, hořčice, plody jeřábu, dřišťálu, zimolezu, hlohu, loubince, svídy.
Plody a semena sbírejte spíše v okolí lidských obydlí, než ve volné přírodě, kde jsou pro ně dostupnější. Hodí se i nadrobno pokrájená mrkev, zelí, slupky z jablek.
Krmit začínáme v listopadu, v době, kdy udeří mráz. Na počátku jara nepřestávejte najednou, nebezpečné je období, kdy po pěkném období znovu nasněží a mrzne.
Ptačí krmítka umísťujte na klidných místech, kde ptáky nikdo neruší. Ptáky nikdy nekrmte čerstvým pečivem, zbytky knedlíků – ničím, co obsahuje kvasnice. Ideální místo je též poblíž nějakého vodního zdroje (rybníček, jezírko…).
Přes zimu u nás zůstává např.: sýkorka modřinka a koňadra, straka, sojka, stehlík, ťuhýk šedý, žluna zelená, hýl, brhlík, sova pálená, sýček obecný.
Odlétají např.: skřivan, špaček, slavík, drozd, vlaštovka, křepelka, hrdlička, dudek, jiřička, kukačka.
Krmivo pro zvěř: Obecně možno pomoci se sběrem kaštanů, žaludů, šípků, černého bezu, svídy, trnky, planých hrušek, jablek – je nutno usušit; plesnivé, zapařené či zkvašené se nesmějí zvěři dávat.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Příroda.

Pozor na

Zvýšená pozornost při práci s nástroji: nožem, velkou silnou jehlou. Nejprve ukážeme jak pracovat, upozorníme na možná nebezpečí, pak pracujeme. V průběhu vlastní práce instruktoři i vedoucí pozorně sledují práci s nástroji, pomáhají, kde je třeba.

Nabídková legenda

Ahoj děti, zívá medvěd Medula, já bych spal! Vzbudila mě malá ptáčata, jak tady pořád pokřikují a pípají, že mají hlad. Copak o to, mně je hej, zavrtám se do kožichu a za chvíli zas usnu. A hlad nemám, udělal jsem si před zimou docela slušnou zásobu… Daleko hůř jsou na tom malí ptáčkové, když je tuhá zima a nemají co jíst, tak mohou zmrznout. Co říkáte, pomůžeme jim? Víte, jak to můžeme udělat?

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Oceňte obrázky dysgrafiků – nebudou tak dokonalé.
S přípravou krmiva pro ptáčky dětem vždy pomozte, potíže budou mít převážně jedinci s poruchou jemné motoriky. Hlavně dětem trpělivě vysvětlete postup při přípravě takového pokrmu pro ptáčky. Připomeňte jim i to, co jíst určitě nesmějí: můžete v tištěné podobě (písmo comic sans, na barevný papír) dát na nástěnku do klubovny.
Využijte mezi jednotlivými přípravami krmiva relaxačních her.