Osvědčilo se nám

Do vybavení tábora se hodí pláštěnka „navíc“. Ne všichni vědí, že dlouhá pláštěnka ke kotníkům není nepromokavá bunda do pasu.

Více...

Náhodná hra

Art - invest

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Vaříme v přírodě
         

Bramboriáda

Čas přípravy
do 30 minut
Čas realizace
1,5 - 2 hodiny
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
od 2
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
14. 1. 2019
Upraveno
17. 1. 2019
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, technika, brambory
Věková kategorie
11 let - 14 let
Typ aktivity
Oddílová schůzka
Náročnost na materiál
Velká
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní, k učení.

Seznámit děti se surovinou, která už dávno tvořila základ našeho jídelníčku a umožnila mnohdy přežít.

Motivace

Jsem otrávená z toho, že musím jet k babičce sklízet brambory, ale na co se těším, jsou babiččiny bramborové placky. Babička mi vždycky vyprávěla, že je vařila už jako malá holka a myslí si, že by to dnešní děti už nedovedly. Má pravdu?

Potřeby

Fotka brambor, euro folie, papír, tužka, lepidlo – „žvýkací lepicí guma“, kvíz, osmisměrka, šátky na zavázání očí, drobné kuchyňské předměty, např. škrabka, mísa, struhadlo, lis na  česnek, kvedlačka, měchačka, hrnec, pánvička…, kuchařské knihy, suroviny na vaření dle vybraného receptu.

Zvláštní potřeby: Dle toho, co si děti vyberou za recept, např. hrnce, pánve, vařiče, fritovací hrnec, trouba.

Provedení

I. část: Hry, které povedou ke zjištění, co se bude dít na příští schůzce. 

1. Odkrývání obrázku

Fotku brambor zvětšíme na A4 a vytiskneme. Doporučujeme vytisknout černobíle. Fotku dáme do eurofolie a překryjeme očíslovanými čtverečky či obdélníčky. Doporučujeme přilepit „žvýkačkou“. Družstva se střídají v odkrývání políček. Družstvo, které právě odkrylo políčko a myslí, že ví, co se na obrázku skrývá, může odpovědět. Pokud odpověď není správná, hádat může pouze další družstvo a takto se v hádání střídají, dokud není odpověď správná. Doporučujeme větší počet dílků k odkrývání.

2. Kvíz

Každé družstvo písemně odpovídá na kvíz v časovém limitu 15 minut. Společné vyhodnocení kvízu.

3. Osmisměrka

a) Každé družstvo vyškrtá osmisměrku s krajovými názvy brambor. b) V limitu 3 minut zkusí družstvo napsat co nejvíce názvů, které si zapamatovali.

4. Nožní hádačka

Vždy jednomu hráči z družstva zavážeme oči. Úkolem slepce je pouze pomocí nohou ohmatat a rozpoznat předložený předmět. Vybíráme pouze předměty, které slouží k vaření, např. škrabka na brambory, mísa, struhadlo, lis na česnek, kvedlačka, měchačka atd. 

5. Na základě všech aktivit mají děti uhádnout, co se bude dít na příští schůzce. Na závěr schůzky si družstva vylosují druh pokrmu, který si příští schůzku uvaří. K dispozici dostanou kuchařku, kde si zjistí podle receptu postup a potřebné suroviny. Nákup surovin provedou vedoucí dle dodaného seznamu.

II. část: Na schůzce společně vaříme a jíme vybrané pokrmy.

Pozor na

Zajištění bezpečnosti při práci se spotřebiči, nutný přímý dohled dospělé osoby. Pracovní prostor zajistit tak, aby nemohlo dojít k převrhnutí nádob.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

U dětí hyperaktivních a motoricky neobratných volíme pracovní nástroje, které nejsou ostré, a nemůže dojít ke zranění. Nenecháváme děti bez dohledu, zejména při práci s horkými pokrmy a při manipulaci u vařičů.