Osvědčilo se nám

Chcete rozlišit děti při týmovce jako třeba fotbal či bojovka – rozlišovací vesty jsou ideální – jsou vidět i v lese.

Více...

Náhodná hra

Novináři

Více...


Souhvězdí

Čas přípravy
5 minut
Čas realizace
2 hodiny
Místo
místnost, klubovna, louka
Roční období
celý rok
Počet účastníků
do 15
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
27. 8. 2014
Upraveno
30. 3. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Příroda, P3, souhvězdí, hvězdná obloha, hvězdy
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ano
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence k řešení problémů
Kompetence sociální a personální

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, k řešení problémů, sociální a personální.


Poznat některá souhvězdí na mapce hvězdné oblohy i na obloze.

Motivace

Uměli byste najít na noční obloze Velký vůz? A co ten Malý? Takových souhvězdí je tam celá řada, tak zkusme některá najít. Nebude to lehké, hvězd jsou na obloze tisíce, ale přesto se o to můžeme alespoň pokusit. Víte každý, v jakém znamení zvěrokruhu jste se narodili? A vězte, že každé má na obloze svou podobu. Najdeme je?

Potřeby

Viz dále.


K tomuto metodickému listu patří pracovní list P3A.

Provedení

Práce s mapou hvězdné oblohy

Potřeby: mapy hvězdné oblohy

Některou schůzku vysvětlíme, jak se pracuje s mapou hvězdné oblohy – nastavení podle místa, ročního období, data a podobně.

Na výpravě za jasné noci následně podle mapy hledáme na obloze souhvězdí. Pozorovat hvězdy jde v místech, která jsou dál od rušných míst, kde není nebe přesvíceno světly z měst. Je dobré si na obloze najít jeden výrazný bod (např. Polárku) a od něj podle mapy postupovat při hledání souhvězdí.


Návštěva hvězdárny

Téměř každá hvězdárna a planetárium nabízí noční pozorování oblohy. Uspořádejte takový výlet, pohled na oblohu teleskopy je jedinečný.

Varianta: Lze využít i hru Planetárium (firma Albi, edice Hraj si a poznávej).


Poznáváme souhvězdí

Pro seznámení se souhvězdími lze opět použít hry jako je pexeso, trixeso, domino apod.


Slepá mapa

Čas přípravy: 30 minut

Čas realizace: 2 hodiny (podle počtu účastníků)

Potřeby: zatavené kartičky s kresbami souhvězdí, připínáčky, pro každou skupinku slepá mapa a tužka

V lese rozmístíme na stromy cedulky s kresbami jednotlivých souhvězdí a jejich názvem. Každá skupinka (po 3—4 dětech) dostane slepou mapu severní oblohy a tužku. Jejich úkolem je najít a pospojovat souhvězdí ve slepé mapce. Rozhoduje počet umístěných souhvězdí, drobné odchylky tolerujeme.


Varianta: Cedulky s jednotlivými souhvězdími můžeme umístit tak, aby bylo jejich získání spojeno s určitým výkonem – brodění, šplhání apod.


Hvězdy ve vlastních rukách

Potřeby: koule na pétanque (2 sady pro každé družstvo), mapa hvězdné oblohy pro každé družstvo

Děti rozdělíme do dvou družstev. Vedoucí vždy řekne název souhvězdí, z každého družstva vyběhne dvojice ke stanovišti s mapou hvězdné oblohy. Když dané souhvězdí najde, zapamatuje si rozložení hvězd a běží k dalšímu stanovišti. Zde se pokusí souhvězdí poskládat z koulí na pétanque. Dvojice, která má souhvězdí dřív a správně, získává pro své družstvo bod (v případě složitějších souhvězdí i dva a více bodů). Malé děti mohou běžet s instruktory.

Varianta do místnosti: Děti musí souhvězdí překreslit na papír či na tabuli.


Na tuto činnost lze navázat v soutěži Pionýrská stezka.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda, Poznání a Paměť.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.